התחדשות עירונית בירושלים

ירושלים היא לא רק עיר הבירה של ישראל, אלא גם אחד האזורים שבהם יש את התנופה הכי מרשימה של התחדשות עירונית. במאמר הבא נסביר מה מאפיין פרויקטים מן הסוג הזה בירושלים, מה היתרונות שלהם ואל מי כדאי לפנות על מנת להתחיל אותם

המטרה של התחדשות עירונית היא לשדרג אזורים ותיקים או מוזנחים לתועלת כלל הציבור. מלבד יישום פרויקטים כאלה כדי לשפר את סביבת המגורים של הדיירים עצמם, יש לזה השפעה על האופן שבו האזרחים תופסים את העיר ועל מה שהם מרגישים כלפיה. כפועל יוצא מכך, התחדשות עירונית היא אינטרס מובהק גם של העירייה וגם של הדיירים.

אחת הערים שבהן אפשר לראות בצורה הכי בולטת את ההצלחה של התחדשות עירונית היא כמובן ירושלים. מלבד העובדה שמדובר על עיר הבירה של ישראל ועל אחד מיעדי התיירות המובילים של המזרח התיכון, ירושלים היא גם עיר ותיקה מאוד. כתוצאה מכך, יש בירושלים המון שכונות ישנות. אז בזכות התחדשות עירונית, אפשר להמשיך לקדם את ירושלים ולהבליט את היתרונות שלה.

היתרונות של התחדשות עירונית בירושלים

בשביל להבין לעומק את היתרונות של התחדשות עירונית בכלל ופרויקטים כאלה בירושלים בפרט, צריך לדעת כיצד הם מתבצעים. בשלב הראשון של הפרויקט, העירייה מחליטה על אזור שאותו היא רוצה לחדש. לחילופין, יזמים ובעלי נכסים יכולים לפנות אל העירייה במטרה לעודד אותה לאשר פרויקטים כאלה. אם הפרויקט מאושר, מתקדמים לשלב של הביצוע.

בשלב הביצוע, בוחרים האם לבצע התחדשות עירונית על בסיס פרויקטים של תמ”א 38, פינוי בינוי ועוד. ספציפית בירושלים, יש שילוב יחסית מגוון בין סוגים שונים של פרויקטים. בכל מקרה, הנקודה היא שאת המטרות של התחדשות עירונית אפשר להשיג בדרכים שונות. מי שמחליטה היא העירייה, בשיתוף האזרחים ועל פי פרמטרים כאלה ואחרים שחלקם נקבעים גם על ידי היזם.

architect-architecture-blueprint-build-271667

החשיבות של התחדשות עירונית לכל העיר

הטעות הנפוצה מייחסת להתחדשות עירונית יתרונות כלפי מי שגר בנכסים הרלוונטיים בלבד. אז כמובן שאת השינוי הכי גדול אפשר לראות ספציפית באזור המוזנח שלאחר הפרויקט הופך להיות חדש, רענן ומודרני, אבל ההשפעה הרחבה היא על כלל תושבי העיר.

הסיבה לכך שהתחדשות עירונית משפיעה לטובה על כל תושבי ירושלים למשל קשורה אל התשתיות ואל העומסים. אם מבצעים התחדשות עירונית, מחליפים בהכרח חלק מתשתיות המים, הצנרת, פינוי השפכים, החשמל וכן הלאה. מהרגע שבו מחליפים ומשדרגים את התשתיות הללו, כל התושבים נהנים מהשיפור באיכות החיים.

בנוסף, התחדשות עירונית חשובה מאוד בערים כמו ירושלים בגלל שהיא משפיעה על ערך הנכסים. זה קורה גם באזור שאותו מחדשים וגם באזורים סמוכים – בעיקר בשכונות צמודות או קרובות. עם הזמן, הערך של נכסים בכל רחבי ירושלים ממשיך לעלות והתושבים מרוויחים מזה.

הבדלים בין עבודות התחדשות

אי אפשר לדבר על התחדשות עירונית בעיר גדולה כמו ירושלים בלי להזכיר את המאפיינים השונים של כל פרויקט. גם בלי קשר לשאלה האם העירייה אישרה פרויקט פינוי בינוי, תמ”א 38 או משהו אחר, צריך להתייעץ עם בעלי מקצוע לגבי העבודות עצמן.

עבודות התחדשות מבוססות על החלפת המבנים הישנים וכל הסביבה המוזנחת. אחרי שמפנים את הדירות ואת הנכסים, בונים קומפלקס איכותי יותר שכולל בנייני מגורים חדשים לצד מקסום השטח ופיתוח סביבתי מקיף. כמו כן, לצד הגדלת הדירות בשכונה מגדילים את תשתיות התחבורה, מוסדות החינוך, השירותים הקהילתיים, מתחמי הפנאי והמסחר ועוד.

במילים אחרות, כל סוג של עבודת התחדשות מתבצעת לטובת כל תושבי העיר. מי שמרוויחים מזה באופן מיידי הם אלו שגרים בדירות החדשות, אבל מי שנהנה מהתוצאות בטווח הבינוני והארוך הם גם אלו שגרים באזורים אחרים. זו הסיבה שבגללה עיריית ירושלים מעודדת פרויקטים של התחדשות עירונית ומתעקשת על ביצוע שלהם ברמה הגבוהה ביותר.

architecture-1857175_1280

חיזוק מבנים לעומת הריסה ובנייה

אצל רוב בעלי הנכסים והדירות באזורים שעומדים לעבור התחדשות עירונית, הדילמה העיקרית היא בין חיזוק בלבד לבין פינוי ובינוי. בשיטה הראשונה של תמ”א 38, הבניין נשאר עומד ורק מבצעים בו שיפוצים וחיזוק כדי להפוך אותו לעמיד יותר בפני אירועים כאלה ואחרים של רעידות אדמה. לעומת זאת, בשיטה השנייה של פינוי ובינוי יוצרים תב”ע חדשה שמתייחסת לכל צרכי הסביבה מעבר לרמת הבניין הבודד.

בתווך, יש גם אפשרות של תמ”א 38 הריסה ובנייה. זו אפשרות ביניים מסוימת, שבה הורסים בניין ישן ומקימים במקומו בניין חדש אבל באופן נקודתי. כמו כן, זו אופציה שמתאפשרת רק אם זכויות הבנייה שמתקבלות במסגרת התוכנית אכן מאפשרות כדאיות כלכלית עבור הפרויקט.

ההתלבטות בין סוגים שונים של התחדשות עירונית היא בהחלט במקום. בפועל, מי שאחראי לקבל את ההחלטה עבור הציבור אלו נציגי העירייה. אבל עוד קודם לכן, שווה להתייעץ עם יזמים ועם חברה מקצועית שמכירה את התחום ובקיאה בו. אם חברה כזו מעורבת בתהליך, יש סיכוי גבוה יותר שהפרויקט של התחדשות עירונית בירושלים או בכל עיר אחרת יתבצע לשביעות הרצון של הדיירים.

מה נדרש כדי לבצע פרויקטים של התחדשות עירונית?

העניין הוא שלא כל קבלן יכול להתמודד עם הדרישות השונות של העיריות המקומיות. על מנת שפרויקט של התחדשות עירונית גם ייצא לדרך וגם יגיע לסיומו לשביעות הרצון של כל הגורמים המעורבים, עליו להתבצע על ידי חברה שמתמחה בכך. אם החברה לא מספיק מנוסה או מקצועית, התוצאה עלולה להיות עוגמת נפש רבה לכל האזרחים וירידה לטמיון של השקעת זמן, משאבי כוח אדם וכסף מצד העירייה.

ברמה הבירוקרטית, יש צורך באישור של רוב הדיירים על מנת להתחיל את הפרויקט. על מנת להשיג אישור כזה, צריך להראות תוכניות מסודרות ורשימה של יתרונות וחסרונות. ככל שיש יותר מידע אמין, כך הסיכוי לאישור עולה. 

החדשות הטובות הן שיש חברות שאכן מתמחות בפרויקטים של התחדשות עירונית בכלל ובירושלים בפרט. אותן חברות מכירות היטב את השכונות השונות של ירושלים, יודעות כיצד להתחבר אל התשתית המקומית ובקיאות גם בנהלים של ועדות הפיקוח והבנייה. בנוסף, התייעצות עם אותן חברות מאפשרת ליזום פרויקטים של התחדשות עירונית כדי להפיק מהם את מלוא התועלת.

הדור הבא של התחדשות עירונית כבר כאן

הדור הבא של התחדשות עירונית כבר מבוסס על התאמה ספציפית לצרכים של קהל היעד. בשביל להתאים את הפרויקט למי שעומד לגור בו וגם לטובת שאר אזרחי העיר, צריך להתייעץ עם בעלי מקצוע. התייעצות כזו עוזרת בהתאמה אישית של התחדשות עירונית והיא מגדילה את סיכויי ההצלחה של הפרויקט. במקביל, ההתייעצות הזו היא תנאי עבור קביעת מסגרת התקציב ואז לוח הזמנים.

חברת אסדן התחדשות עירונית מתמחה בירושלים והסביבה. מאחורינו שורה ארוכה של פרויקטים מוצלחים כי אנו מציבים את הצרכים שלך בראש סדר העדיפויות. התייעצות איתנו תאפשר לך לקבל החלטה מבוססת, מנומקת וטובה יותר לגבי התחדשות עירונית מכל סוג. אז אם חשוב לך לקבל מידע אמין על פרויקטים של תמ”א 38 או פינוי בינוי, כל שעליך לעשות הוא להשאיר פרטים באתר הרשמי.

לקביעת פגישת יעוץ והתאמה ראשונית: